Arbejdsmiljøweb
Psykisk arbejdsmiljø
Ulykker
Muskel og skeletbesvær

Erfaringer med forebyggelse af stress

På Psykiatrien i Region Nordjylland, har ledere og medarbejdere gode erfaringer med BAR SoSus stressværktøjer. Det har øget trivslen, nedbragt antallet af sygemeldinger og givet et god kollegial omgangstone blandt medarbejderne.

Langtidssygemeldinger på grund af arbejdspres og en kollegial omgangstone der kunne forbedres. Det var nogle af de ting, der gjorde at det nødvendigt at forebygge stress. Det fortæller ledende ergoterapeut Rikke Petersen fra Psykiatrien i Region Nordjylland (Aalborg Psykiatriske Sygehus, afdeling syd).

Leder, arbejdsmiljø- og tillidsrepræsentanten gik derfor i gang med at planlægge en temadag, som skulle sætte fokus på stress og trivsel. På dagen fik kollegerne blandt andet lavet en fælles prioritering af opgaverne i ”Kan-” og ”Skal-opgaver” ved hjælp af værktøjet ’Prioritering’. Temadagen er sidenhen blevet fulgt op på personalemøder mv.

Forebyg stress på ti minutter

Det har været let at komme i gang med at forebygge stress.
”Værktøjerne er nærværende i forhold til vores hverdag. De er lette at anvende og man kan tilpasse dem, så de afspejler ens egen arbejdsplads,” siger Rikke Petersen. ”Det kræver ikke lang forberedelsestid at bruge dem. I princippet kan man hente dem på nettet ti minutter før man skal bruge dem, og det siger lidt om at de er lette at bruge.”

”Når man skal forebygge stress, er det vigtigt, at man har en kultur, der er præget af tillid og åbenhed. Det gør det lettere at tale om de ting, der kan være svære at tale om, og som den enkelte oplever som stressende,” siger Rikke Petersen.

Stressfolder fastholder indsats

Den største udfordring ved at bruge værktøjerne er, at fastholde indsatsen i en travl dagligdag. Derfor er det stressforebyggende arbejde nu en del af årsplanen på Aalborg Psykiatriske Sygehus.

”De beslutninger vi har taget og det, vi drøfter på vores møder, skriver vi ned i en ”stressfolder”. Den slår vi løbende op og taler om hvordan det lige er gået med de ting vi har talt om,” slutter Rikke Petersen.

Gode råd til at forebygge stress
Rikke Petersen gode råd, til andre, der gerne vil forebygge stress:

· Vær sikker på, at medarbejderne har et behov

· Sørg for at der er en klar ansvarsfordeling – hvem gør hvad?

· Definer en klar gruppe (fx på 6-10 personer), der skal arbejde med værktøjerne

· Sørg for at indsatsen er kontinuerlig


Senest revideret den 28. november 2012

Stressværktøjer

stressvaerktojer

Find stressværktøjerne her
Stressværktøjerne giver ny inspiration til arbejdet med stressværktøjerne i from af gode råd til processen og nye korte øvelser. 

Før arbejdspresset bliver for stort
Læs mere i hæftet om arbejdspres.

Konflikter i arbejdsmiljøet

Konflikttrappen er en model til at forstå konflikters udvikling.
Læs mere

BAR hjemmesider

Etsundtarbejdsliv.dk
Psykisk arbejdsmiljø i social- og sundhedssektoren

stressfrihverdag.dk
Forebyg stress på skolerne

Etsundtarbejdsliv.dk
Psykisk arbejdsmiljø i social- og sundhedssektoren

Andre gode links

Spil om voldsforebyggelse

Tæt på vold – Et dialogspil om konflikter, trusler og vold i det daglige arbejde. Hør arbejdspsykolog Lise Keller fortælle hvordan man spiller "Tæt på vold".

Stressværktøjer
Hør arbejdspsykolog Pia Ryom fortælle om BAR SoSus stressværktøjer i Magasinet Penge på DRTV.

Ledelse og stress
Væksthus for ledelse om ledelse og stress.

Fra stress til trivsel
Viden om stress fra Videncenter for arbejdsmiljø

Vold og trusler
Kampagne fra Videnscenter for Arbejdsmiljø